SINTEF Screeninglab satser på fleksibel og pålitelig laboratorieautomasjon
SINTEF, et av Europas ledende forskningsinstitutter, har investert i avansert laboratorieautomasjon fra Beckman Coulter levert av NMAS. Med Echo 650 og tre Biomek-systemer har de skapt en fleksibel og helautomatisk løsning som møter fremtidens krav til presisjon, effektivitet og tilpasningsevne. Samarbeidet med NMAS sikrer lokal støtte og skreddersydde løsninger for komplekse forskningsprosjekter.
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutter, med flerfaglig spisskompetanse innen teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. De gjennomfører årlig flere tusen oppdrag for industri og offentlig sektor, i tillegg til egen forskning. Ved SINTEF Industri, avdeling for Bioteknologi og nanomedisin i Trondheim, finner man et av Norges mest avanserte laboratorier for high-throughput screening og laboratorieautomasjon. Laboratoriet er spesialisert på automatisert håndtering av biologiske prøver og ledes av forskningsleder Geir Klinkenberg.
For SINTEF er det avgjørende med robuste og intuitive systemer som kan tilpasses ulike behov, samtidig som de opprettholder høy kvalitet og effektivitet. Kombinasjonen av moderne utstyr, fleksible løsninger og sterk intern kompetanse gjør dem konkurransedyktige – og til en foretrukken samarbeidspartner i både store og små forskningsprosjekter over hele Europa. De er derfor alltid på jakt etter nye teknologier og løsninger.
Behov for fleksibilitet, presisjon og effektivitet – fremtidens krav
For å være konkurransedyktige må SINTEF ligge i forkant av både utvikling og innovasjon. «Vi konkurrerer med ledende forskningsmiljøer i Europa og må derfor ha det nyeste og mest fleksible utstyret for å levere høykvalitetsdata på en kostnadseffektiv måte», sier Klinkenberg.
En naturlig del av denne strategien var investeringen i Echo 650 fra Beckman Coulter – et instrument som benytter en banebrytende teknologi for håndtering av væsker.
Echo 650 – neste generasjon dispensering
Echo 650 er blant Beckman Coulters mest avanserte systemer, og for SINTEF var den akustiske dispenseringsteknologien særlig interessant. «Echo 650 er helt unik. Den benytter akustisk dispensing og doserer ekstremt små volumer helt uten kontakt. Det eliminerer behovet for pipettespisser og reduserer risiko for krysskontaminering. Vi bruker den blant annet til å lage kombinasjonsmatriser og cherrypicking,» sier Klinkenberg.
Den nye teknologien gir SINTEF mulighet til å jobbe mer presist og effektivt, samtidig som den åpner for nye forskningsmuligheter og tilpasning til fremtidige behov.
Tonje Haukaas og Geir Klinkenberg starter opp Biomek i7 væskehåndteringsrobot for en ny kjøring med nye prøver.
SCARA-armen transporterer prøveplaten mellom Echo 650 og Plateloc for forsegling.
Løsningene fra NMAS og Beckman Coulter gir SINTEF full fleksibilitet
For å kunne levere på et bredt spekter av forskningsprosjekter, har SINTEF investert i tre Biomek-systemer levert av NMAS, samt en Echo 650 med akustisk dispensering fra Beckman Coulter.
Systemene gir høy grad av fleksibilitet og automatisering – avgjørende for et forskningsmiljø som stadig må tilpasse seg nye metoder og krav.
Systemene er satt sammen i følgende konfigurasjoner:
- Biomek i7 pipetteringsrobot, Echo 650 og SCARA robotisert arm (2D-bevegelse)
- Biomek i7 pipetteringsrobot, ImageXpress konfokal og SCARA robotiserte armer (2D-bevegelse)
- Biomek FXp pipetteringsrobot og BRT II robotisert arm (3D-bevegelse)
Videre er blant annet shakere, inkubatorer og platelesere tilkoblet alle systemene.
«En av grunnene til at vi bruker Biomek-systemene fra Beckman Coulter er programvaren», forteller Klinkenberg. «For oss som jobber med mange ulike prosjekter, er det viktig at man enkelt kan programmere nye workflows. Softwaren til Beckman Coulter er fleksibel og intuitiv.»
De robotiserte SCARA-armene brukes av Biomek i7 for å nå andre instrumenter tilkoblet samme system. Dette muliggjør en helautomatisk workflow som involverer fysisk flytting av mikrotiterplater mellom flere enheter – alt uten manuell håndtering.
Denne løsningen gir SINTEF et robust og skalerbart oppsett for fremtidens krav til automatisert laboratoriearbeid.
Langvarig samarbeid med NMAS
SINTEF har samarbeidet med NMAS i mange år, og Klinkenberg trekker frem viktigheten av gode leverandørforhold. «Vi er helt avhengige av partnere som kjenner våre behov og som kan bidra med både teknisk støtte og kompetanse når vi skal gjøre nye investeringer.» NMAS tilbyr lokal service i heler Norge og dette er en, av flere, faktorer til det gode samarbeidet.
Ved å kombinere fleksible systemer med moderne teknologi har SINTEF bygget et laboratorium i europeisk toppklasse: «Det handler ikke bare om utstyret, men om hvordan det brukes. Med støtte fra NMAS og teknologier fra Beckman Coulter kan vi tilby våre samarbeidspartnere innovative og skreddersydde løsninger», avslutter Klinkenberg.
Vil du vite mer om hvordan vi kan hjelpe ditt laboratorium med automasjon og presis væskehåndtering?
Ta kontakt med oss for en uforpliktende prat.